Středověká a renesanční literatura on-line i off-line

Středověká a renesanční literatura nepatří zrovna k nejzábavnější látce, proto jsme se tomu museli v 7.A trochu přizpůsobit. Životy a díla vybraných středověkých osobností jim nikdo nenadiktoval, museli si sami náležité informace vyzjistit a vytvořit informační leták. I přestože typograficky je stále co zlepšovat, za mnohé výsledky se žáci stydět nemusí. Příchod Konstantina a Metoděje na VM, jeden ze zásadních momentů pro českou literaturu, měli žáci zpracovat jako komiks a většina z nich mě minimálně velmi pobavila.

Život a díla Williama Shakespeara jim opět nikdo nenaservíroval na zlatém podnose, ale vyhledat odpovědi na základní otázky si museli sami. Poté si přečetli část jeho nejznámějšího díla Romeo a Julie a jejich úkolem bylo vytvořit falešnou konverzaci mezi vybranými dvěma literárními postavami. Další hodinu bylo jejich úkolem vytvořit aplikaci s tematikou renesance na stránce https://wordwall.net/cs/, a vzniklo tak například renesanční Práskni krtka od Evelíny Kobrlové, Náhodné kolo od Dominika Rysa nebo třeba renesanční kvíz od Jáchyma Shaffelhofera.

Abychom si také odpočinuli od těch internetů, v další hodině si měli žáci zahrát na Michaelangela a zkusit si, jak je náročné vymalovat Sixtinskou kapli. Do Vatikánu jsme se samozřejmě přemístit nestihli, ale aspoň jsme improvizovali a jako strop nám posloužila lavice. Ve dvojici byl jeden pomocník a druhý malíř zkoušel podle instrukcí nakreslit nejznámější dílo Stvoření Adama. O výtvarné výchově jsme se pustili do tvorby samolepek, ale ne jen tak ledajakých, ztvárnit jsme měli Monu Lisu, Dámu s hranostajem či výňatek ze Stvoření Adama. Někdy se Moně Lise zvětšilo poprsí asi tak čtyřikrát, někdo zase proporčně zcela nezvládl překreslit ruku, ale aspoň jsme si uvědomili, že ne jen tak někoho lze považovat za renesanční osobu, kterou byl Leonardo da Vinci.

Davidová Eliška & 7.A